Malta är en ö i Medelhavet som har en mycket tidig kristen historia. Aposteln Paulus led skeppsbrott här på väg till Rom omkring år 60 e.Kr. Han stannade i tre månader och gjorde ett starkt intryck på befolkningen. Arkeologiska fynd bekräftar att Malta är en av de romerska kolonier som kristnades först. Berättelserna om Paulus vistelse på ön är många och under denna resa ska vi få följa i hans fotspår. Vi besöker bland annat bukten där skeppsbrottet ägde rum, grottan där han sökte skydd från stormen och Paulus ö, med ett monument över Paulus tid på Malta.
Vi bor på hotellet Plaza i St Julians Bay, Sliema nära Valletta, ett trestjärningt hotell vid stranden.
Reseledare och resepräst är Bo Brander, teol.dr, präst och författare. Han har lett många uppskattade resor i Pilgrim Travels regi.
DESTINATION | Malta | |||||||||||
PERIOD | 14-20 april 2020 | |||||||||||
RESELEDARE OCH KAPLAN | Bo Brander | |||||||||||
PRIS | 13 290 kr | |||||||||||
AVRESEORT | Stockholm, Köpenhamn och Göteborg | |||||||||||
INKLUDERAT I RESAN |
|
|||||||||||
EJ INKLUDERAT I RESAN |
|
|||||||||||
SVÅRIGHETSGRAD | Du behöver kunna promenera i normal takt under 2 – 3 timmar med korta pauser. | |||||||||||
AVBESTÄLLNINGSSKYDD | Avbeställningsskyddet ges av Europeiska ERV och kostar 6 % av resans totalpris. Du hittar information om avbeställningsskyddet i detta produktfaktablad. | |||||||||||
ENKELRUMSTILLÄGG | Plats i ett delat dubbelrum ingår, men om du vill bo i enkelrum kostar det 950 kr extra. | |||||||||||
ANMÄLNINGSAVGIFT | När du bokar resan betalar du en anmälningsavgift (deposition) på 2000 kr per person. Resten av priset ska betalas senast en månad innan avresa. | |||||||||||
SISTA ANMÄLNINGSDAG | 13 januari 2020 |
Tisdag 14/4: Ankomst
Onsdag 15/4: Valletta
På eftermiddagen firar vi mässa tillsammans i den stora Pauluskyrkan som uppfördes till minne av skeppsbrottet på Malta som beskrivs i Apostlagärningarnas 27:e och 28:e kapitel. Mot kvällen återvänder vi till hotellet och äter gemensam middag.
Torsdag 16/4: Paulus bukt och Malta Sunripe
Vi gör därefter ett besök i San Antons botaniska trädgård, vilket också är presidentens officiella residens. Kanske får vi se en skymt av presidenten när vi promenerar bland alla vackra exotiska växter och träd?
Vid lunchtid åker vi till den stora agriturismgården Malta Sunripe på den nordvästra delen av ön, där vi äter lunch och får se traditionella maltesiska bönder visa hur de arbetar med och förädlar sina grödor. Vi får bland annat se produktionsprocesser, besöka vinkällaren för en presentation av maltesiska viner och se en kort dokumentär om Maltas speciella jordbruk då ön har brist på jord. Vi avslutar besöket med provsmakning av de lokala produkterna såsom soltorkade tomater, oliver, bröd, sylt och vin. Det går också att köpa delikatesser från den välsorterade gårdsbutiken. Vi återvänder till Sliema, där vi har kvällen fri för middag på valfri restaurang och egna intiativ.
Vår resa sammanfaller med det ortodoxa påskfirandet som kulminerar natten mellan lördag och söndag med den ortodoxa påsknattsmässan i Sankt Georgios Greek Orthodox Church i Valetta. På sin fritid kan den som vill besöka någon eller några av dessa gudstjänster. Kyrkan nås enklast med taxi.
Fredag 17/4: Blå grottorna och förhistoriska fynd
Denna dag åker vi söderut för att beskåda de magnifika ”Blå grottorna” längs Maltas sydvästra kust. För en extra kostnad kan den som vill åka ut med små gondoler in i grottorna och på nära håll se den otroliga floran som växer under det klara vattnet. Efteråt besöker vi Ħaġar Qim-templen, en kvarleva från förhistorisk tid som tros vara över 5000 år gamla. Templen inkluderar bland annat en central byggnad och ett megalitiskt monument som väger nästan 20 ton.
Turen fortsätter sedan till fiskebyn Marsaxlokk, där vi får njuta av utsikten över bukten med de många traditionella fiskebåtarna som kallas “luzzu”, målade i klart rött, gult och blått. Efter fritid för lunch åker vidare Għar Dalam-grottorna, Maltas allra äldsta förhistoriska plats. I dessa grottor finns spår av mänskliga boplatser över 7000 år gamla, samt oväntade fynd som elefant- och flodhästben i berggrunden nedanför. På kvällen kommer vi hem och äter vår middag på hotellet.
Lördag 18/4: Gozo
Till sist kommer vi till Dwejra, hem till en liten men vacker insjö nära Gozos västkust. Även här finns en möjlighet att för en extra kostnad åka på en kort båttur på sjön. Vi besöker även under dagen Ta’ Pinu-helgedomen, tillägnad Jesu mor Maria, ett arkitektoniskt mästerverk byggt på 1920-talet. Här firar vår kaplan mässa med gruppen. Mot kvällen återvänder vi till hotellet för en god middag och samtal om dagens intryck.
Söndag 19/4: Vittoriosa, Mdina och Paulus grotta
På eftermiddagen fortsätter turen till öns hjärta Mdina. Att gå runt i Mdina är som att resa tillbaka i tiden. Gatorna är smala och det enda som bryter av mot den gula kalkstenen är blommor och färgglada dörrar. Mdina är Maltas gamla huvudstad och sprängfylld av historia, och från bastionsmurarna har man en fantastisk utsikt över den nordöstra delen av Malta. Vi besöker givetvis S:t Paulus-katedralen. Vi besöker sedan Paulus grotta, belägen under Pauluskyrkan i Rabat, som enligt traditionen är platsen där Paulus och hans följeslagare tog skydd efter stormen. Dagen avslutas med ett besök vid Dingliklipporna som erbjuder en fantastiskt utsikt mot Tunisiens kust. På kvällen äter vi en sista gemensam middag på hotellet.